Ile trwa realizacja zlecenia odkupienia w Funduszach Inwestycyjnych?

Często spotykamy się z tym pytaniem. Otóż jeśli chodzi o Fundusze Inwestycyjne Otwarte to cały proces np. odkupienia trwa 3 dni, a czwartego dnia mamy środki na koncie. Załóżmy, że składamy zlecenie u dystrybutora. To zlecenie wpływa do Agenta Transferowego i to jest najbardziej istotny termin, ponieważ zlecenia z reguły są wyceniane na dzień kolejny po wpłynięciu zlecenia. Zatem jeśli zlecenie wpłynie w dniu X to jest ono wyceniane w dniu kolejnym czyli X+1. Ponieważ wycena z tego dnia jest znana w dniu kolejnym to przeprocesowanie transakcji odbywa się w dniu X+2 i w kolejnym dniu środki są wysyłane na konto klienta.Warto jednak pamiętać, że TFI zastrzegają sobie w statutach czas realizacji takiego zlecenia do 5 dni. Poza tym są możliwości blokowania odkupień w przypadku masowego wycofywania środków jeśli suma umorzeń przekroczy 10% aktywów.

Fundusze Ochrony Kapitału

Zasadniczą rolą funduszy tego typu jest ochrona kapitału. Fundusz nie skupia się na maksymalizacji zysku, jednak pozwala osiągać zyski zbliżone do lokat bankowych z tą różnicą, że środki możemy wycofać w dowolnym momencie bez utraty zysku.

Fundusze tego typu inwestują środki w bezpieczne instrumenty finansowe takie jak: bony skarbowe, obligacje Skarbu Państwa, papiery dłużne emitentów o wysokiej wiarygodności kredytowej.

Konstrukcja funduszy tego typu powoduje,  że jest to idealne rozwiązanie dla osób nie akceptujących wysokiego ryzyka lub  w przypadku kryzysu na rynkach finansowych.

Fundusze Obligacji

Tylko na krajowym rynku jest kilkanaście funduszy opartych o różnego rodzaju papiery dłużne. Zyskowność takiego funduszu jest uzależniona w głównej mierze od tego jakie instrumenty posiada w swoim portfelu i polityki monetarnej. Trzeba zwrócić uwagę na to czy fundusz posiada np. obligacje skarbowe czy komercyjne. Jakie są terminy ich wykupu. Oczywiście trzeba śledzić wydarzenia z rynku i komunikaty płynące z RPP. Ważna jest też przyjęta przez zarządzających polityka inwestycyjna danego funduszu.

Wiele cennych informacji możemy uzyskać przeglądając kartę danego funduszu. Jednak jeśli nie wiemy jak odszukać interesujące dane zwróćmy się do doradcy.

Pamiętajmy, że tego typu fundusze mogą przynosić straty. Dlatego warto skonsultować się z osobą analizującą na bieżąco rynek. Dodatkowo nie trzeba ograniczać się do rynków krajowych. Jest wiele produktów oferujących obligacje z całego świata.

Produkty strukturyzowane

Produkty strukturyzowane mają złożoną konstrukcję. W jego skład wchodzą obligacje zerokuponowe i opcje.

Aby lepiej zrozumieć funkcjonowanie produtku strukturyzowanego trzeba zrozumieć jego części składowe. I tak Obligacja zerokuponowa jest nabywana z dyskontem i gwarantuje, że po określonym okresie bank bedzie mógł ją sprzedać po wcześniej ustalonej cenie nominalnej. Ten instrument gwarantuje, że niezależnie od tego co dzieje się na rynkach finansowych otrzymamyt zwrot wpłaconego kapitału.

Opcje są instrumentem skomplikowanym, ale spróbuję w uproszczeniu wyjaśnić na jakiej zasadzie można generować zyski korzystając z tego instrumentu. Występuje tu dwóch uczestników rynku(nabywca i wystawca), którzy w dniu zawierania transakcji uzyskują prawo do zakupu (call) lub sprzedaży(put) określonego towaru po cenie określonej w dniu zawarcia transakcji.

W związku z tym opcja jest pewnego rodzaju zakładem między wystawcą i nabywcą.  W zależności od tego w którą stronę podąża cena towaru wtedy zysk osiąga jeden z uczestników.

Tan instrument pozwala zarabiać nawet jeśli cena instrumentu spada. Dodatkowo w przypadku opcji występuje tzw. dźwignia finansowa dzięki czemu można generować znaczne zyski przy niewielkim zaangażowaniu kapitału.

Taka konstrukcja produktu pozwala na:

1) zagwarantowanie bezpieczeństwa kapitału - na zakończenie otrzymamy co najmniej wpłacony kapitał

2) stworzenie możliwości znacznych zysków przez odpowiednie inwestowanie w opcje nawet w okresie dekoniunktury

Oczywiście w przypadku Produktów Strukturyzowanych nie inwestujemy osobiście w obligacje i opcje, a jedynie powierzamy nasz kapitał wyspecjalizowanej instytucji.

Charakterystyczną cechą produktu strukturyzowanego jest to, że  jest to Polisa na życie co niesie ze sobą odpowiednie korzyści. Najbardziej istotną jest brak podatku od zysków kapitałowych. Dzięki temu nasz zysk nie jest pomniejszony o 19%.

Reasumując produkt ten jest dobrym rozwiązaniem dla osób ceniących bezpieczeństwo, które poszukują ciekawych rozwiązań na ulokowanie oszczędności.

Inwestycje alternatywne

Inwestycje alternatywne cieszą się na naszym rynku coraz większym zainteresowaniem. Dzieje się tak dlatego ponieważ tego typu inwestycje potrafią przynosić zysk nawet gdy rynki kapitałowe pikują w dół. Podstawowym założeniem jest chęć uzyskania wysokiej stopy zwrotu niezależnie od sytuacji rynkowej.

Jak inwestować alternatywnie?

Możemy to robić na dwa sposoby. Jednym z nich jest indywidualne poszukiwanie ciekawych rozwiązań inwestycyjnych. Wymaga to szerokiej wiedzy i czasu jaki trzeba poświęcić na wyszukiwanie odpowiednich rozwiązań. Poza tym często takie inwestycje są bardzo kosztowne.

Drugim sposobem jest korzystanie z usług instytucji, które oferują możliwość wykorzystania efektu skali. Skupiając się w grupie inwestorów dysponujemy kapitałem znacznie większym niż jednoosobowo. Do tego do dyspozycji dostajemy specjalistów w danej dziedzinie, dzięki czemu możemy w większym stopniu ograniczać ryzyko chybionej inwestycji.

Przykłady inwestycji alternatywnych

Dla koneserów wina i nie tylko pojawił się Wine Banking, czyli inwestycje w wino. Wina są notowane np. na londyńskiej giełdzie win Liv-Ex.

Dla osób, które chcą inwestować w grunty jest możliwość uczestniczenia w projektach na dużą skalę. Indywidualnie ciężko jest kupić większe areały. Natomiast dysponując większą gotówką można nabyć duże powierzchnie w znacznie korzystniejszych cenach niż już dostosowane do sprzedaży działki.

Dla wizjonerów jest specjalne rozwiązanie do inwestowania w innowacyjne projekty. Można zostać mecenasem ambitnych biznesów, które w perspektywie kilku lat przyniosą największe profity.

Coraz większą popularnością cieszą się inwestycje w diamenty. Te kamienie to inwestycja dla osób lubiących namacalne produkty, bo diament można otrzymać nawet do domu.

Programy Systematycznego Inwestowania

Programy Systematycznego Inwestowania to sposób na zbudowanie kapitału na przyszłość. Oszczędzając przez 5 lat tylko 300 PLN miesięcznie jesteśmy w stanie uzbierać 18 000 PLN samego kapitału. Przez odpowiednie inwestycje możemy ten kapitał zamienić w setki tysięcy złotych. Wszystko zależy od tego jak długo będziemy inwestować. Im później zaczynamy inwestować tym więcej musimy zaangażować własnego kapitału.

A zatem jeśli chcemy mieć zagwarantowane dostatnie życie na emeryturze to musimy oszczędzać. Jest bardzo wiele firm i różnych produktów pozwalających na efektywne inwestycje. Odpowiedni program powinien być dostosowany do naszych potrzeb i późniejszych oczekiwań.

Korzystając z platform opartych o Fundusze Inwestycyjne mamy jeszcze jedną korzyść związaną z systematycznym inwestowaniem. Otóż nabywamy jednostki w różnych okresach, czyli w różnych cenach. Występuje tutaj tzw. uśrednienie ceny jednostki. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie szczególnie gdy sytuacja na światowych giełdach jest zła i indeksy spadają w dół. Dla oszczędzających systematycznie jest to tylko okazja do zakupu tańszych jednostek.